Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem

Dotyczy to mężczyzn w wieku powyżej 50 lat i większości kobiet w wieku powyżej 60 lat. Moim pacjentom z cukrzycą zawsze zalecam wykonanie oceny wapnia, aby dokładniej określić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. To, że masz cukrzycę, nie oznacza, że ​​masz nagromadzoną płytkę nazębną. Jeśli masz cukrzycę, porozmawiaj z lekarzem o terapii aspiryną.

4. Jeśli ryzyko CVD jest na tyle wysokie, że możesz przyjmować statyny, powinieneś również przyjmować aspirynę.

Powód: leki działają inaczej. Aspiryna nie obniża poziomu cholesterolu ani nie zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej, tak jak robią to statyny. Jest to raczej środek przeciwpłytkowy, który ogranicza zdolność płytek krwi do krzepnięcia, zapobiegając ich na tyle dużemu, aby blokować naczynia krwionośne i powodować zawał serca lub udar. Ponieważ aspiryna zmniejsza zdolność krzepnięcia krwi, lekarz może zalecić zaprzestanie przyjmowania aspiryny co najmniej pięć dni przed jakąkolwiek operacją, badaniem lub zabiegiem dentystycznym, które mogą powodować krwawienie. Nie należy nagle przerywać przyjmowania aspiryny bez konsultacji z lekarzem.

POWIĄZANE: Zaskakujący powód, dla którego niektóre kobiety nie powinny przyjmować aspiryny w małych dawkach

5. Aspiryna to silny lek.

Nawet przyjmowanie aspiryny dla niemowląt w dawce 81 miligramów dziennie może zwiększyć ryzyko krwotoku mózgowego (mózgowego) i krwawienia z przewodu pokarmowego w przełyku, żołądku, jelitach, odbytnicy lub odbycie od dwóch do czterech razy. Dlatego nigdy nie powinieneś brać aspiryny bez dokładnej oceny ryzyka. Co więcej, zbuforowana i powlekana dojelitowo aspiryna nie eliminuje ryzyka rozwoju wrzodów. Aspiryna może również wchodzić w interakcje z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), takimi jak ibuprofen (Advil), naproksen (Aleve) lub Motrin; leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna (Coumadin); i leki przeciwpłytkowe, takie jak klopidogrel (Plavix) lub tyklopidyna (Ticlid).

Objawy krwawienia oznaczone czerwoną flagą mogą obejmować między innymi wymioty z czerwoną krwią, które mogą wskazywać na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego; wymioty ciemnobrązowego, ziarnistego materiału przypominającego fusy z kawy, które wynika z krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które spowolniło lub ustało; i czarne smoliste lub krwawe stolce. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

6. Aspiryna nie jest magiczną kulą.

Środki zdrowego stylu życia mogą pomóc w zapobieganiu zawałowi serca lub udarowi lepiej niż aspiryna, zwłaszcza jeśli zaczynasz je odpowiednio wcześnie. Staraj się jeść zdrowo, regularnie ćwicz i utrzymuj zdrową wagę.

I jak najbardziej rzuć palenie, jeśli to zrobisz.

Wniosek: Nigdy nie przepisuj sobie aspiryny samodzielnie i upewnij się, że otrzymujesz dokładną ocenę ryzyka choroby serca. Tylko wtedy ty – i twój lekarz – naprawdę będziecie wiedzieć, czy korzyści płynące z aspiryny naprawdę przewyższają ryzyko.

Arthur Agatston, MD, jest kardiologiem i dyrektorem medycznym ds. Zdrowia i Prewencji Baptist Health South Florida oraz klinicznym profesorem medycyny na Florida International University Herbert Wertheim College of Medicine. Pionier w profilaktyce kardiologicznej, dr Agatston pracował z Warrenem Janowitzem, MD, nad opracowaniem skali Agatstona (zwanej również skalą uwapnienia), metody badań przesiewowych pod kątem wapnia wieńcowego jako wskaźnika miażdżycy. Agatston jest dobrze znany jako autor bestsellerowej książki „The South Beach Diet”. Prowadzi praktykę kardiologiczną i fundację badawczą w Miami Beach.

ZDJĘCIE: Andrew Duany

Ważne: Poglądy i opinie wyrażone w tym artykule są poglądami autora, a nie Codziennego Zdrowia.

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Najnowsze informacje na temat zdrowego trybu życia

Całościowe spojrzenie na dobre samopoczucie i umiejętności zdrowotne

Naczelny redaktor medyczny Everyday Health, Arefa Cassoobhoy, MD, MPH, wyznacza drogę do „dokładnych, praktycznych” informacji medycznych.

Przez Abby Ellin 26 kwietnia 2021

Czy Twoje miasto jest jednym z najzdrowszych (lub najzdrowszych) w USA?

Nowe badanie plasuje prawie 200 miejsc na podstawie opieki zdrowotnej, żywności, fitnessu i COVID-19.

Autor: Becky Upham9 lutego 2021

CES 2021: Czy wirtualna medycyna może pomóc zmniejszyć dysproporcje w opiece zdrowotnej?

Eksperci w dziedzinie technologii medycznych spotkali się na tegorocznym pokazie elektroniki użytkowej, aby omówić, w jaki sposób technologia może zaoferować drogę do sprawiedliwej opieki zdrowotnej. . .

Przez Don Rauf 15 stycznia 2021

CES 2021: Telemedycyna okrzyknięta sukcesem opieki zdrowotnej w 2020 roku

Eksperci ds. technologii medycznych na targach Consumer Electronics Show 2021 opowiedzieli, w jaki sposób telemedycyna poprawiła opiekę nad pacjentem w ciągu ostatniego roku.

Przez Don Rauf 14 stycznia 2021

Zdrowie i dobre samopoczucie zajmują centralne miejsce na targach CES 2021 dzięki nowym urządzeniom do domowej fizjoterapii, poprawie słuchu, monitorowaniu stężenia glukozy we krwi i nie tylko

Liczne urządzenia prezentowane na targach CES 2021 odzwierciedlały potrzeby zdrowotne wyniesione na pierwszy plan przez pandemię COVID-19, w tym oczyszczacz powietrza do noszenia, a. . .

By Everyday Health Editors 13 stycznia 2021 r.

CES 2021: Jaka jest przyszłość po pandemii dla technologii telezdrowia i zdrowia cyfrowego?

Eksperci w dziedzinie technologii medycznych dokonują przeglądu innowacji, które pomogły konsumentom w utrzymaniu dobrego samopoczucia podczas pandemii oraz sposobów, w jakie mogą to robić. . .

Przez Don Rauf 13 stycznia 2021

CES 2021 ujawnia najlepsze technologie medyczne, samoopiekę, zdrowie w domu, zdalne monitorowanie i nie tylko

Podczas gdy pandemia COVID-19 wciąż szaleje, targi CES 2021 stają się całkowicie cyfrowe, podkreślając potrzebę technologii, która zapewnia nam bezpieczeństwo i łączność, bardziej niż kiedykolwiek. &nbsp. . .

By Everyday Health Editors12 stycznia 2021

Społeczności czarne, latynoskie i tubylcze najbardziej dotknęły fale upałów

W grę wchodzą zdrowie, ekonomia i sprawiedliwość sąsiedztwa.

By Kaitlin Sullivan Październik 8, 2020

Trump kontra Biden: komu ufasz w kwestii swojego zdrowia?

Zbliżające się wybory prezydenckie będą miały głęboki wpływ na zdrowie wszystkich Amerykanów. Oto, gdzie stoją dwaj kandydaci głównych partii.

Salma Abdelnour Gilman 18 sierpnia 2020 r.

Czy możesz zaoszczędzić pieniądze na lekach na receptę?

Sprawdź swoją wiedzę na temat sposobów oszczędzania na lekach na receptę i zobacz, czy czerpiesz z nich jak najwięcej. Im więcej wiesz, tym więcej możesz zaoszczędzić na . . .

Debra Fulghum Bruce, PhDA8 kwietnia 2019"

Mahsa Tehrani, MD, Special do codziennego zdrowia

Nie łam kostek!" Większość z nas słyszała kiedyś to napomnienie od naszych starszych dotyczące tak zwanych niebezpieczeństw związanych z łamaniem kostek. W jakiś sposób te ukryte niebezpieczeństwa sprowokowałyby mnie do potajemnego łamania knykci, nawet gdybym miał tylko usłyszeć ten głośny dźwięk.

Od dziesięcioleci zastanawialiśmy się, co się dzieje, gdy kostki pękają. W rzeczywistości od lat czterdziestych prowadzono badania na ten właśnie temat. Od tego czasu pojawiły się dwie szkoły myślenia. Jedna grupa badaczy początkowo stwierdziła, że ​​pękanie stawów występuje, gdy dwie znajdujące się blisko siebie kości zostają rozciągnięte do krytycznego punktu, w którym następuje pęknięcie. W dalszej kolejności prowadzi to do powstania w złączu wnęki z powodu podciśnienia wynikającego z rozciągania. Kilkadziesiąt lat później pogląd ten został zakwestionowany przez inną grupę. Zasugerowali, że faktyczne pękanie jest wynikiem zapadania się pęcherzyków w stawach.

Dlaczego knykcie pękają

Więc co tak naprawdę się dzieje, kiedy łamiemy te kostki? Grupa z Alberty w Kanadzie postanowiła niedawno wyjaśnić to zjawisko z bardziej nowoczesnego naukowego punktu widzenia. W niedawno opublikowanym artykule w PLOS One, dr Gregory N. Kawchuk i współpracownicy z University of Alberta ocenili zdarzenia, które mają miejsce w obrębie stawu palca, gdy złamany jest knykcie.

Przebadali jednego kandydata, który pozwolił na zobrazowanie wszystkich 10 jego kostek za pomocą rezonansu magnetycznego. Palce badanego pacjenta zostały połączone z urządzeniem, które zasadniczo złamało mu kostki. To wszystko zostało uchwycone na MRI i na wideo:

Zasadniczo badania przemawiały na korzyść wcześniejszej szkoły myślenia. Kiedy staw jest pęknięty, przeciwstawne kości tworzące staw są rozciągane do pewnego krytycznego punktu. Wewnątrz złącza tworzy się wystarczające podciśnienie, które powoduje odgłos pękania i tworzy wnękę. Ta jama powstaje w wyniku szybkiego rozdzielenia stawów, powodując pojawienie się rozpuszczonych gazów w płynie stawowym. To, co ma miejsce, nazywa się trybonukleacją. Po pęknięciu złącze pozostanie w stanie ogniotrwałym (lub odpornym) przez około 20 minut, podczas których zwykle nie można ponownie złamać tego samego stawu.

Możesz złamać knykcie, chyba że . . .

Przede wszystkim nie musisz czuć się winny, że czasami pękasz stawy. Ta grupa stwierdziła, że ​​zaraz po pękaniu przestrzeń stawowa nie ulega żadnej zmianie, podczas gdy wcześniej uważano, że pękając stawy zwiększa się przestrzeń stawową. Sporadyczne pękanie kostek nie powinno mieć żadnych poważnych konsekwencji. Potwierdza to stwierdzenie, że staw powraca do swojej normalnej pozycji po pęknięciu kostek.

Jednak osoby z zapaleniem stawów, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów, mają wrażliwe, często kruche stawy z powodu zapalenia błony maziowej stawu. W tej grupie powtarzające się łamanie kostek może potencjalnie narazić ich na większe ryzyko kontuzji i bólu.

Łamanie odwiecznego mitu

Nie ma dowodów na to, że pękanie kostek prowadzi do zapalenia stawów. Należy jednak pamiętać, że część pękania kostek wiąże się ze ślizganiem się ścięgien obok siebie. Zawsze, gdy w ścięgnach występuje nadmierna, powtarzalna aktywność, wzrasta również ryzyko zapalenia. Dlatego jeśli szukasz nowego hobby, łamanie kostek nie powinno znajdować się na szczycie listy.

Jak chronić się przed uszkodzeniem stawów?

Istnieje silny związek między urazem a późniejszym uszkodzeniem stawów. Uraz może prowadzić do zwyrodnieniowego zapalenia stawów. Najlepsze lekarstwo, jakie możemy teraz praktykować, to profilaktyka. Techniki ochrony stawów mogą pomóc w utrzymaniu stawów w doskonałej kondycji. Naukowcy odkryli związki hormonalne uwalniane z komórek tłuszczowych, które mogą zwiększać ryzyko zapalenia stawów. Dlatego utrzymanie wagi w normalnym zakresie BMI jest jednym z kluczowych środków ochrony stawów. Innym jest rzucenie palenia. Palenie papierosów prowadzi do bardzo specyficznej reakcji biochemicznej (cytrulinacji), która może predysponować niektóre osoby do reumatoidalnego zapalenia stawów, więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, PORZUCAJ nałóg.

Mahsa Tehrani, MD, jest certyfikowanym reumatologiem z certyfikatem USG narządu ruchu i współzałożycielem Arthritis & Reumatologiczne Centrum Kliniczne Północnej Wirginii. Dr Tehrani posiada również dyplom zarządu z medycyny wewnętrznej oraz tytuł magistra medycyny komplementarnej i alternatywnej uzyskany na Uniwersytecie Georgetown. Ponadto przez rok prowadziła badania onkologiczne w National Institutes of Health i była publikowana w wielu recenzowanych czasopismach medycznych, w tym Blood i International Journal of Rheumatology.

Źródło wideo: Kawchuk i in.

Zdjęcie: źródło obrazu/

Ważne: Poglądy i opinie wyrażone w tym artykule są poglądami autora, a nie Codziennego Zdrowia.

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Najnowsze informacje na temat zdrowego trybu życia

Całościowe spojrzenie na dobre samopoczucie i umiejętności zdrowotne

Naczelny redaktor medyczny Everyday Health, Arefa Cassoobhoy, MD, MPH, wyznacza drogę do „dokładnych, praktycznych” informacji medycznych.

Przez Abby Ellin 26 kwietnia 2021

Czy Twoje miasto jest jednym z najzdrowszych (lub najzdrowszych) w USA?

Nowe badanie plasuje prawie 200 miejsc na podstawie opieki zdrowotnej, żywności, fitnessu i COVID-19.

Autor: Becky Upham9 lutego 2021

CES 2021: Czy wirtualna medycyna może pomóc zmniejszyć dysproporcje w opiece zdrowotnej?

Eksperci w dziedzinie technologii medycznych spotkali się na tegorocznym pokazie elektroniki użytkowej, aby omówić, w jaki sposób technologia może zaoferować drogę do sprawiedliwej opieki zdrowotnej. . .

Przez Don Rauf 15 stycznia 2021

CES 2021: Telemedycyna okrzyknięta sukcesem opieki zdrowotnej w 2020 roku

Eksperci ds. technologii medycznych na targach Consumer Electronics Show 2021 opowiedzieli, w jaki sposób telemedycyna poprawiła opiekę nad pacjentem w ciągu ostatniego roku.

Przez Don Rauf 14 stycznia 2021

Zdrowie i dobre samopoczucie zajmują centralne miejsce na targach CES 2021 dzięki nowym urządzeniom do domowej fizjoterapii, poprawie słuchu, monitorowaniu stężenia glukozy we krwi i nie tylko

Liczne urządzenia prezentowane na targach CES 2021 odzwierciedlały potrzeby zdrowotne wyniesione na pierwszy plan przez pandemię COVID-19, w tym oczyszczacz powietrza do noszenia, a. . .

By Everyday Health Editors 13 stycznia 2021 r.

CES 2021: Jaka jest przyszłość po pandemii dla technologii telezdrowia i zdrowia cyfrowego?

Eksperci w dziedzinie technologii medycznych dokonują przeglądu innowacji, które pomogły konsumentom w utrzymaniu dobrego samopoczucia podczas pandemii oraz sposobów, w jakie mogą to robić. . .

Przez Don Rauf 13 stycznia 2021

CES 2021 ujawnia najlepsze technologie medyczne, samoopiekę, zdrowie w domu, zdalne monitorowanie i nie tylko

Podczas gdy pandemia COVID-19 wciąż szaleje, targi CES 2021 stają się całkowicie cyfrowe, podkreślając potrzebę technologii, która zapewnia nam bezpieczeństwo i łączność, bardziej niż kiedykolwiek. &nbsp. . .

By Everyday Health Editors12 stycznia 2021

Społeczności czarne, latynoskie i tubylcze najbardziej dotknęły fale upałów

W grę wchodzą zdrowie, ekonomia i sprawiedliwość sąsiedztwa.

By Kaitlin Sullivan Październik 8, 2020

Trump kontra Biden: komu ufasz w kwestii swojego zdrowia?

Zbliżające się wybory prezydenckie będą miały głęboki wpływ na zdrowie wszystkich Amerykanów. Oto, gdzie stoją dwaj kandydaci głównych partii.

Salma Abdelnour Gilman 18 sierpnia 2020 r.

Czy możesz zaoszczędzić pieniądze na lekach na receptę?

Sprawdź swoją wiedzę na temat sposobów oszczędzania na lekach na receptę i zobacz, czy czerpiesz z nich jak najwięcej. Im więcej wiesz, tym więcej możesz zaoszczędzić na . . .

Debra Fulghum Bruce, PhDA8 kwietnia 2019"

Thinkstock

Michael S. Okun, MD, Specjalny do codziennego zdrowia

W tym roku ponad 50 000 osób na całym świecie usłyszy cztery proste słowa: „Masz chorobę Parkinsona. ”

Gdy szok minie, cztery nowe słowa zdominują ich myśli: „Czy jest lekarstwo?” Dziś odpowiedź brzmi: nie; jednak dzięki postępom we wczesnym wykrywaniu i specjalistycznej opiece terapie pomagają wielu ludziom żyć długo i szczęśliwie z chorobą Parkinsona. Badania wykazały, że wizyta u neurologa poprawia wyniki, a wizyta u specjalisty od zaburzeń ruchowych może przyspieszyć poprawę objawów.

Co to jest – a czym nie – choroba Parkinsona?

Często jestem pytany, czy choroba Parkinsona (PD) jest formą choroby Alzheimera. Choroba Parkinsona to nie choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne ani guz mózgu, a prognozy dla choroby Parkinsona, choć nie są idealnym https://harmoniqhealth.com/pl/i scenariuszami, pozwalają żyć produktywnym życiem.

PD to postępująca i przewlekła choroba neurologiczna, która często zaczyna się od łagodnych objawów, które stopniowo nasilają się w czasie. Objawy mogą być tak subtelne we wczesnych stadiach, że pozostają niezauważone, pozostawiając chorobę niezdiagnozowaną przez lata. U pacjentów z chorobą Parkinsona dochodzi do zmniejszenia zawartości dopaminy w organizmie, która kontroluje ruch i nastrój – co może mieć wpływ na proste czynności, takie jak chodzenie, mówienie i pisanie.

Ze względu na złożoność PD diagnoza opiera się na różnych czynnikach. Najlepszą diagnozę stawia ekspert, który przeprowadza dokładny wywiad i badanie, a następnie śledzi reakcje na terapię.