Paljudele inimestele tundub, et kõik kaalulangusravimid peavad olema pettused.

Paljudele inimestele tundub, et kõik kaalulangusravimid peavad olema pettused.

FDA: "Orlistat (turustatakse kui Alli ja Xenical): märgistuse muutmine;" "Küsimused ja vastused: Orlistat ja raske maksakahjustus;" ja "Orlistat (Alli) pakendi etikett." 

MedlinePlus: "Orlistaat."

Paljudele inimestele tundub, et kõik kaalulangusravimid peavad olema pettused. See on lihtsalt liiga hea, et olla tõsi, sama usutav kui efektiivne rindkere suurenduskreem või Home Alchemy Kit.

Kuid kaalulangusravimid – nagu Xenical ja Meridia – on olemas. Nad töötavad ka. Ja farmaatsiaettevõtted kogu maailmas töötavad usinalt rohkem. Need ei ole mõeldud kosmeetikaks, nii et kergelt ülekaalulised inimesed, kes tunnevad ujumisriiete hooaja pärast muret, ei peaks kehtima. Nende mõju on samuti tagasihoidlik, tavaliselt kaotab see mitte rohkem kui 10% inimese kehakaalust. Vastupidiselt mõnele lootusele ei asenda need dieeti ja trenni; kaalulangusravimid toimivad ainult koos elustiili muutustega.

Miks kasutada kaalulangusravimit?

Colorado ülikooli terviseteaduste keskuse endokrinoloogi Holly Wyatt sõnul on paljudel inimestel, sealhulgas arstidel, suur vastumeelsus kaalulangusravimite kasutamisel rasvumise raviks. Pikaajaline tarkus oli, et ülekaalulisus tulenes tahtejõu ebaõnnestumisest. Kui inimesed lihtsalt lõpetaksid nii palju söömise ja tõuseksid diivanilt, poleks keegi rasvunud. Miks siis vaeva näha narkootikumidega?

Kuid see lihtne mõtteviis on üha enam ekspertide tule all. See pole kogu lugu.

"Eluviis on suur tegur, miks inimesed kaalus juurde võtavad," Wyatt ütleb WebMD -le. "Kuid kindlasti on ka geneetiline ja füsioloogiline põhjus. Füsioloogiliste erinevuste tõttu on mõnel inimesel raskem kaalu kaotada ja säilitada kui teistel."

George A. Bray, MD, Louisiana osariigi ülikooli meditsiiniprofessor, nõustub, et traditsiooniline vaade rasvumisele – kui sisuliselt moraalsele ebaõnnestumisele – on vale.

"Kas inimesed, kes on tohutult ülekaalulised, kuna neil puudub [hormoon] leptiin, on nõrga tahtega?" küsib Bray. "Ei, ja tegelikult on enamiku rasvumise aluseks mingisugune neurokeemiline häire."

"On julm ja valus liigitada ülekaalulisi ja rasvunud ameeriklasi “laiskadeks” või “nõrga tahtega”" ta ütleb, "ja järeldada, et neil pole vaja muud teha kui end lauast eemale tõrjuda."

Rasvumine kui haigus

Rasvumine on tapja. Kas sellest piisab, kui arst käsib krooniliselt rasvunud inimesel kaalust alla võtta ja selle nii jätta? Wyatt ja Bray märgivad mõlemad, et kasutame rutiinselt ravimeid muude haigusseisundite korral, mida saab kontrollida toitumise ja kehalise aktiivsuse muutmisega.

Jätkub

Näiteks võivad diabeeti ja kõrget vererõhku oluliselt aidata elustiili muutused. Kuid arstid määravad endiselt ravimeid mõlema haigusseisundi jaoks. Oleks väga ebatõenäoline, et teie arst keelduks teile diabeedivastast ravimit andmast lihtsalt teie pärast võiks kontrollige haigust rohkem treeningu ja rangema dieediga, kuid ärge seda tehke. Kõik teavad, et püsivaid elustiili muutusi on väga raske teha, ütleb Wyatt.

"Me ei karista diabeedihaigeid ega kõrge vererõhuga inimesi ravimite ärajätmisega," ütleb Wyatt. "Miks peaksime siis inimesi rasvumisega karistama? Kui teil on ravim, mis hõlbustab inimestel kehakaalu langetamist, siis miks mitte seda kasutada?"

Nii Wyatt kui ka Bray rõhutavad, et igaüks, kellel on vaja kaalust alla võtta, peaks kõigepealt proovima muuta elustiili. Kuid neile, kes näivad seda üksi trenni ja dieediga tegemast, ei saa kaalukaotuse ravimid aidata.

Rasvumise põhjused

Kõige elementaarsemal tasemel määrab teie kehakaalu tasakaal tarbitava energiakoguse ja kulutatud koguse – söödud toidu ja põletatud kalorite – vahel. Kui põletate rohkem kaloreid kui sööte, kaotate kaalu; kui sa sööd rohkem kui põletad, saad sa juurde.

Kuigi see võrrand on endiselt ligikaudu tõene, on teadlased leidnud, et see on palju keerulisem. Kehal on palju keerulisi ja vastastikku toimivaid mehhanisme, mis aitavad teie kehakaalu reguleerida.

Üks neist on rasvarakkude poolt eritatav hormoon leptiin. Teie aju tuvastab teie süsteemis leptiini koguse ja kasutab seda omamoodi baromeetrina. Leptiini ebapiisavus tähendab eeldatavasti, et vajate rohkem toitu; piisavalt leptiini on märk sellest, et olete söönud nii palju kui vaja ja teie aju vallandab täiskõhutunde. Probleem on selles, et paljud rasvunud inimesed on leptiini suhtes resistentsed. Nende aju ei tuvasta õigesti leptiini kogust süsteemis, "mõtlemine" et tase on madalam kui see tegelikult on. Selle tulemusena tunneb leptiiniresistentne inimene nälga pärast seda, kui normaalse leptiinitasemega inimene tunneks end täis.

Leptiin on vaid üks paljudest erinevatest mehhanismidest, mis reguleerivad kaalu. Igasugune kõrvalekalle nendes süsteemides võib raskendada inimese kehakaalu langetamist ja selle hoidmist.

Jätkub

Kaal ja geneetika

Wyatt märgib, et evolutsioonilisest seisukohast on eelis liigse rasva kogunemisel. Suurema osa inimkonna ajaloost kannatasid inimesed perioodiliste näljahädade all. Need, kes säilitasid liigse rasva, võisid nälja üle elada suurema tõenäosusega kui need, kes seda ei teinud. Probleem on selles, et see evolutsiooniline kohanemine – mis võis rasketel aegadel päästa meie iidsete esivanemate elu – teeb meile praegu haiget.

See ei tähenda, et rasvumise eelsoodumus tähendab, et olete rasvunud. Asjaolu, et ameeriklased on praegu raskemad kui põlvkond tagasi, tõestab, et geenid pole kogu lugu. Wyatt ütleb, et meie keskkonna muutused on teinud suurima muutuse.

Geneetiline eelsoodumus rasvumisele hakkab mängima alles siis, kui keskkond on õige. Rasvumine oli ebatõenäoline, kui meie esivanemad savannil eksisteerisid. Aga kui me elame istuva töö, istuva meelelahutuse ja odavate, rikkalike ja kolossaalselt kalorite toiduga ühiskonnas, mis on saadaval teie lähedal asuvates lugematuid kohti, võib see geneetiline eelsoodumus palju muuta.

Kuidas ravimid aitavad?

Kaks FDA poolt praegu heaks kiidetud ravimit pikaajalise rasvumise raviks on Xenical ja Meridia. Nad töötavad erineval viisil. Meridia mõjutab teatud ajus leiduvaid kemikaale ja tekitab inimestel täiskõhutunde, söömata nii palju.

Xenical töötab väga erinevalt. See ei imendu süsteemi. Selle asemel seostub see seedetrakti rasvarakkudega ja takistab nende imendumist, nagu koostisosa Olestra, mida kasutatakse mõnes madala rasvasisaldusega toidus. Tavaline annus võib vähendada imendunud rasva kogust umbes 30%.

FDA on heaks kiitnud kaalulangusravimite kasutamise inimestel, kelle KMI on 30 või kuni 27, mõnedel inimestel, kellel on rasvumisega seotud haigused, nagu diabeet või südamehaigus. KMI on pikkus ja kaal. Riiklike terviseinstituutide andmetel on normaalne KMI vahemikus 18,5–24,9, 25–29,9 on ülekaaluline ja kõik üle selle on rasvunud.

Teised ravimid võivad mõnel juhul aidata. Näiteks on Wyattil olnud edukas geneeriline ravim fentermiin, mis pärsib söögiisu nagu Meridia. Siiski ei ole FDA heaks kiitnud fentermiini pikaajaliseks kasutamiseks. Seda mitte sellepärast, et see oleks ohtlik-lihtsalt keegi pole rahastanud selle pikaajalise tõhususe uuringut. Ja kuna uuringud on kallid, ei taha ükski ravimiettevõte raha kulutada geneeriliste ravimite testimisele, mis talle ainuüksi ei kuulu.

Jätkub

Tagasihoidlikud tulemused

Nii palju kui inimesed võivad unistada pillidest, mis lasevad neil ilma dieedi või trennita kaalust alla võtta – lugematu hulga hukajate ja infomaterjalide väide -, ei tööta ükski neist ravimitest nii. Uuringud on näidanud, et need ravimid toimivad tõesti ainult koos elustiili muutustega.

Inimeste kaalulangusravimite abil kaotatud kaalu hulk on erinev: mõnel inimesel on suur edu ja mõnel mitte. Keskmiselt ei kaota inimesed rohkem kui 10% oma algkaalust-see on 20 naela kaalulangus 200 naela kaaluvale inimesele. Üldiselt kaotavad inimesed kõige rohkem kaalu esimese kolme kuni kuue kuu jooksul ravimitega ja seejärel platool.

10% kaalulangus ei pruugi tunduda palju. Kuid eksperdid rõhutavad, et tagasihoidlik kaalulangus – isegi 5% – võib teie haiguse tekkimise riski oluliselt muuta. Paljud uuringud on näidanud kaalulangusravimite suganormite foorum naistele tõhusust terviseriskide vähendamisel. Näiteks hiljuti avaldatud Xenicali uuring näitas, et see võib vähendada II tüüpi diabeedi riski 37%võrra.

Kui kaua peaks keegi neid kasutama?

Uuringud on näidanud, et kui inimene, kes kasutab mõnda neist ravimitest, ei kaota esimese nelja nädala jooksul 4 kilo, siis saab selle tõenäoliselt peatada; on ebatõenäoline, et ravim toimib. Kui kellelgi on ravimiga edu, tuleks seda tõenäoliselt võtta pikaajaliselt. Kaalulangusravimid ei ole kiire lahendus. Selle asemel on nad pigem kõrge vererõhu või diabeedi ravimid, ütleb Wyatt. Rasvumine on tõesti krooniline haigus.

"Füsioloogia, mis põhjustab rasvumise, ei kao kuhugi," ütleb Wyatt. Narkootikumide ärajätmine tähendab tavaliselt, et kaal tuleb tagasi. Ja kaalu kaotamine pole nii oluline kui selle hoidmine. Kui kaotasite 20 kilo, kuid taastasite selle aasta jooksul, ei aita see palju.

Pikaajaline ravi ei tähenda, et inimesed tarvitaksid oma elu lõpuni iga päev sama kaalulangusravimit. Selle asemel on võimalik, et keegi võib Xenicali, Meridia või muude ravimite vahel vahetada.

Samuti võib inimestel olla võimalik ravi ajal pause teha. "Kaal pole nagu vererõhk" ütleb Wyatt. "Kui te lõpetate vererõhuravimite võtmise, tõuseb see mõne päeva jooksul. Kaalu taastamine võtab kauem aega." Siiani pole uuringud näidanud kaalukaotusravimite perioodilise kasutamise eeliseid. Kuid kuna teadlased saavad rohkem teada, kuidas neid ravimeid kõige paremini kasutada, võib see tulevikus olla võimalik ravivorm, ütleb Wyatt.

Jätkub

Kas need on ohutud?

Üks suurimaid probleeme kõigile, kes kaaluvad kaalulangusravimeid, on selle ohutus. Hirm on mõistetav. Leiti, et palju mainitud kombinatsioon kaalulangusravimitest, mida nimetatakse fen-feniks-fentermiin ja teine ​​ravim, fenfluramiin, põhjustab mõnedel inimestel südameklappidele ohtlikke kahjustusi. Selle tulemusena tõmmati 1997. aastal riiulitelt välja nii fenfluramiin kui ka teine ​​sarnane kaalulangusravim Redux. Üksinda peetakse fentermiini ohutuks ja seda kasutatakse endiselt.

Kaalulangusravimite suhtes ettevaatlik on hea poliitika. Ükski neist ravimitest pole nii kaua olnud ja seega ei saa me olla kindlad nende pikaajalises mõjus.

Sellegipoolest on nii Xenicali kui ka Meridia ohutusandmed head ja kõrvaltoimete oht väike. Meridia võib põhjustada peavalu, suukuivust ning pulsi ja vererõhu tõusu.

Xenical võib põhjustada seedetrakti kõrvaltoimeid, näiteks määrimist, tungivat vajadust tualetti minna ja roojamist suurendada. Need kõrvaltoimed kipuvad aja jooksul kaduma ja neid süvendab kõrge rasvasisaldusega eine. Xenical võib vähendada ka teie organismi omastatavate vitamiinide hulka, seega peate võib -olla võtma selle korvamiseks multivitamiini.

Kuid teadlased ei ole leidnud selliseid kõrvaltoimeid nagu fen-fen.

"Mis tahes ravimitega kaasneb oht," ütleb Wyatt. "Kuid siinkohal arvan, et [Xenical ja Meridia] on sama ohutud kui kõik teised ravimid, mida me rutiinselt välja kirjutame." Tegelikult arvab ta fen-fen-rikke tõttu, et kaalulangusravimeid võidakse hoida veelgi kõrgemal ohutustasemel kui muud tüüpi ravimeid.

Wyatt märgib ka, et nende ravimite väga väikeseid riske tuleb võrrelda ülekaalulisuse tegelike riskidega, nagu kõrge vererõhk, diabeet, insult ja südamehaigused. Väga rasvunud inimeste jaoks võib valikuvõimaluse raamistamiseks võrrelda kaalu langetavate ravimite madalaid riske bariaatrilise kirurgia suuremate riskidega, mida sageli nimetatakse mao klammerdamiseks.

Kaalulangusravimite tulevik

Paljud arstid ja teadlased loodavad, et järgmise kümnendi kaalulangusravimid muudavad Xenicali ja Meridia tooreks. Kuna teadlased õpivad üha rohkem meie kehakaalu reguleerivate mehhanismide komplekti kohta, muutuvad meie kasutatavad ravimid üha keerukamaks.

Jätkub

Mitmed ravimid on nüüd erinevates arenguetappides ja neil on täpsemad eesmärgid. Paljud neist on kavandatud mõjutama mõningaid hormoone – nagu leptiin -, mis mängivad rolli söögiisu ja kehakaalu reguleerimisel.

Wyattil on lähitulevikus tagasihoidlikud lootused uutele kaalulangetusravimitele. "Ma ei näe ühtegi uut ravimit ilmsete kassahittidena," ta ütleb. Ta juhib tähelepanu, et olulise mõju saavutamiseks võib vaja minna uute ravimite kombinatsioone. Probleem on selles, et meie kehakaalu mõjutavad nii palju erinevaid mehhanisme, et ainult ühe sihtimisest ei pruugi piisata.

Bray ütleb, et peame lihtsalt ootama. "Kuni me ei saa nende ravimite pikaajaliste uuringute andmeid," ta ütleb WebMD -le, "me lihtsalt ei tea, kui ohutud või tõhusad need on."

"Me oleme alles kaalulangusravimite kasutamise algusjärgus," ütleb Wyatt. "See on täpselt nagu siis, kui hakkasime esmakordselt kasutama ravimeid kõrge vererõhu vastu ja need ei mõjunud nii hästi ning põhjustasid palju kõrvaltoimeid. Kuid me saame paremaid ravimeid ja nagu me teeme, kasutavad arstid neid üha rohkem."

Nii et kui mõni ettenägematu läbimurre ära jätta, siis kaalulangusravimid seda ei tee "vastus" ülekaalulisusele peagi. Kuid koos toitumise ja treeninguga võivad need olla lahenduse oluline osa.

See postitus ilmub osana meie tervislikumast 2021 seeriast, milles jälgime kolme WebMD meeskonna liiget, kes püüavad sel aastal oma tervist parandada. Nende teekondi saate jälgida siit.

Autor: Mark Spoor

Ma olen sõnamees. Võite ilmselt arvata, et kuna ma olen siin WebMD -s toimetaja. Aga naudin ka numbreid, mis tuleneb minu eluaegsest spordiarmastusest. Kasvades olin ma see laps, kes teadis alati oma lemmikmeeskonna iga mängija statistikat.

Jah, ma olin ja olen siiani üsna geek.

Sel nädalal olen enda kohta statistikat meelde jätnud. Ja need arvud šokeerisid mind ja andsid mulle natuke lisamotivatsiooni, kui sisenesin selle reisi esimese kuu viimasesse nädalasse.

Kui me Billiga seda teekonda alustasime, julgustas siinne WebMD meditsiinimeeskonna liige ja meie meditsiininõunik dr Bruni Nazario meid igaühele biomeetrilist skaalat hankima. Põhimõtteliselt astud sa selle asja peale ja see ei anna mitte ainult su kehakaalu, vaid ka kehamassiindeksit (KMI), veekaalu (PALJU rohkem kui ma arvasin), keha rasvaprotsenti ja lihasmassi.

Ma pole kunagi tegelenud enda kaalumisega, isegi siis, kui olin teistel spordireisidel. Ma ei olnud kunagi numbriga tegelikult mures. Kuni tundsin end paremini ja riided sobisid paremini, arvasin, et olen ilmselt õigel teel – ja see oli minu jaoks piisavalt hea.

Lisaks, kui ma olen aus, siis ma ilmselt kartsin numbrit, mida ma vaatan, kas ma kaalun ennast, nii et see oli tõenäoliselt juhtum, kus ma tahtsin õndsalt teadmata jääda.

Kuid dr Bruni ütles, et on oluline teada, kus te seisate. Bill, mu kaaslane "Tervislikum 2021" reisija, oli ka selle idee üle kohutav. (Teate küll neid rõõmsameelseid isasid-nad räägivad kõiges kõigest!) Nii et eelmisel nädalavahetusel sattusin kohalikku poodi, kus ma seda korjasin.