Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów Test HbA1c a cukrzyca

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów Test HbA1c a cukrzyca

POWIĄZANE: Czy metformina może prowadzić do utraty wagi?

Sulfonylomoczniki i meglitynidy

Leki sulfonylomocznikowe są również stosowane od wielu lat, aby pomóc osobom z cukrzycą typu 2 kontrolować poziom cukru we krwi.

Te leki "powodują, że komórki trzustki wytwarzające insulinę wytwarzają insulinę prawie stale, co oznacza, że ​​[zwiększają] ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi i przyrostu masy ciała," mówi dr Daniel Einhorn, internista w Scripps Memorial Hospital w La Jolla w Kalifornii.

Ale są niedrogie i skuteczne, i były używane od dawna," dodaje.

Przykłady sulfonylomoczników obejmują:

Amaryl (glimepiryd)Glucotrol (glipizyd)Gliburyd (DiaBeta, Glynaza i Mikronaza)

Inną grupą leków stymulujących komórki trzustki produkujące insulinę, czyli komórki beta, są meglitynidy, takie jak:

Prandin (repaglinid) Starlix (nateglinid)

Podobnie jak sulfonylomoczniki, meglitynidy mogą powodować zbyt niski spadek poziomu cukru we krwi.

Inhibitory alfa-glukozydazy

Inhibitory alfa-glukozydazy, takie jak Glyset (miglitol) i Precose (akarboza), upośledzają trawienie węglowodanów i mogą pomóc w zapobieganiu skokom poziomu cukru we krwi po posiłkach.

Leki te są szczególnie przydatne u osób z cukrzycą typu 2, u których poziom cukru we krwi jest najbardziej wymykający się spod kontroli po jedzeniu. (2)

Należy pamiętać, że te leki mogą prowadzić do rozstroju żołądka, gazów i biegunki. Niski poziom cukru we krwi jest również możliwym efektem ubocznym. (3)

Tiazolidynodiony (TZD)

Inną rodziną leków na cukrzycę typu 2 są tiazolidynodiony (TZD), które poprawiają zdolność organizmu do wykorzystywania insuliny, którą nadal wytwarza.

TZD nie powodują niskiego poziomu cukru we krwi, a nawet mogą chronić komórki beta trzustki. (4,5)

Actos (pioglitazon) jest jedynym zatwierdzonym TZD w Stanach Zjednoczonych.

Ponieważ TZD mogą czasami wpływać na wątrobę, podczas przyjmowania tych leków czynność wątroby będzie ściśle monitorowana za pomocą regularnych badań krwi. (6)

Inhibitory DPP-4

Inna grupa leków to inhibitory DPP-4.

Inhibitory DPP-4 blokują produkcję enzymu zwanego peptydazą dipeptydylową 4. Zmniejszenie produkcji tego enzymu pozwala organizmowi na uwalnianie większej ilości insuliny. (7)

Przykłady inhibitorów DPP-4 dostępnych obecnie na rynku w Stanach Zjednoczonych obejmują Januvia (sitagliptyna) i Onglyza (saksagliptyna).

Jest uważany za ważny dodatek do leczenia cukrzycy typu 2, ponieważ nie powoduje hipoglikemii ani przyrostu masy ciała, a nawet może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, prawdopodobnie obniżając ryzyko chorób serca. (8)

POWIĄZANE: 9 rodzajów leków, które pomagają kontrolować cukrzycę typu 2

Antagoniści GLP1

Antagoniści GLP1 działają podobnie do inhibitorów DPP-4 i są wstrzykiwani codziennie lub co tydzień. Przykłady obejmują Victoza (liraglutyd), Byetta (eksenatyd) i Bydureon (eksenatyd).

Terapia skojarzona

Wiele z powyższych leków na cukrzycę typu 2 jest również dostępnych w postaci skojarzonej, w tym Glucovance (gliburyd i metformina), a także Janumet (sitagliptyna i metformina).

„Istnieje wiele terapii skojarzonych, które obejmują większość klas leków obniżających poziom glukozy” – wyjaśnia Dungan.

Terapia skojarzona, czyli dwa leki w jednej pigułce, może pomóc zmniejszyć obciążenie osób z cukrzycą.

Leki skojarzone mogą być bardzo skuteczne i mogą ułatwić trzymanie się planu leczenia cukrzycy.

Ale Dungan zauważa, że ​​jedną wadą terapii skojarzonej jest to, że dawki poszczególnych leków w każdym z nich nie można indywidualnie dostosować. Ponadto, jeśli wystąpią skutki uboczne, może być trudniej ustalić, który lek jest winny.

Wybór redaktora

9 pytań, które należy zadać lekarzowi na temat wzmocnienia planu leczenia cukrzycy typu 2

Jeśli zmiany stylu życia i leki doustne nie kontrolują już poziomu cukru we krwi, lekarz może przepisać zastrzyki. Oto, co warto wiedzieć. …Ucz się więcej

Insulina

Możesz potrzebować insuliny, jeśli masz niekontrolowaną cukrzycę pomimo prób leczenia innymi rodzajami środków, mówi Dungan, lub jeśli masz znacznie podwyższony poziom glukozy. Możesz potrzebować insuliny szczególnie, jeśli masz objawy lub musisz szybko obniżyć poziom glukozy.

Niektóre osoby będą musiały przyjmować jedną lub dwie dawki insuliny długo działającej dziennie, takiej jak Lantus (insulina glargine) lub Levemir (insulina detemir), a inne będą musiały przyjmować insulinę długo działającą z insuliną szybko działającą, taką jak Humalog (insulina lispro) lub Novolog (insulina aspart) przed posiłkami.

„Większość pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy wymagają insuliny, zaczyna od pojedynczego wstrzyknięcia insuliny długo działającej (podstawowej) podawanej raz dziennie” – mówi Dungan. Insulina krótko działająca może być dodana nanovein w aptece później, aby jeszcze bardziej pomóc w kontrolowaniu poziomu glukozy. Jak wyjaśnia Dungan, krótko działającą insulinę zaczyna się zwykle od największego posiłku w ciągu dnia, a dodatkowe posiłki są dodawane w razie potrzeby.

POWIĄZANE: 8 sposobów na zoptymalizowanie leczenia insuliną

Jak terapia żywieniowa może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2?

Jeśli masz cukrzycę, powinieneś mieć zindywidualizowany plan posiłków, który nie tylko pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, ale także pomaga kontrolować poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie krwi, a także wszelkie inne schorzenia.

Często pomocna jest współpraca z zarejestrowanym dietetykiem lub edukatorem diabetologicznym w celu zaprojektowania planu posiłków dla diabetyków, który spełnia Twoje cele związane z cukrzycą i uwzględnia Twoje upodobania i niechęci do jedzenia, rozkład dnia i zwykły dostęp do żywności.

Osoby z cukrzycą typu 2 powinny najpierw pomyśleć o kontroli porcji i utrzymaniu prawidłowej wagi, mówi Dungan, ponieważ utrata masy ciała pomaga w kontroli glukozy u osób z cukrzycą. (9) Zauważa, że ​​skorzystanie z pomocy zarejestrowanego dietetyka, który pomoże ci opracować plan posiłków dopasowany do twojego stylu życia, może być pomocne, „ponieważ najlepsza dieta to taka, której dana osoba może trzymać się na dłuższą metę. W tym celu Dungan zauważa, że ​​prowadzenie dziennika żywności może pomóc ci zrozumieć, ile kalorii, węglowodanów i składników odżywczych spożywasz.

POWIĄZANE: 8 kroków do sukcesu w utracie wagi z cukrzycą typu 2

Ponadto większość osób z cukrzycą powinna ograniczyć węglowodany, zwłaszcza proste węglowodany, takie jak biały chleb, biały makaron, białe ziemniaki, biały ryż, płatki zbożowe i sok, mówi Dungan. Powinni zamiast tego zdecydować się na więcej świeżych warzyw i owoców lub produkty pełnoziarniste bogate w błonnik, mówi, zauważając, że dieta śródziemnomorska jest bogata w warzywa, chude mięso i ryby, tłuszcze jednonienasycone, a uboga w tłuszcze nasycone i proste. węglowodany. Dodaje, że możesz monitorować poziom glukozy przez około jedną do dwóch godzin po posiłkach, aby pomóc określić, jak zjedzone jedzenie wpływa na poziom cukru we krwi.

Dlaczego aktywność fizyczna jest kluczowym narzędziem w leczeniu cukrzycy

ADA zaleca regularną aktywność fizyczną osobom chorującym na cukrzycę typu 2.

Obejmuje to 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności, takich jak: (10)

Szybki marszWspinaczka po schodachGra w tenisaTaniecJazda na rowerze lub spinning w pomieszczeniachWioślarstwoBieganie lub bieganieWędrówkiJazda na łyżwach

Oprócz ćwiczeń aerobowych zaleca również trening siłowy co najmniej dwa razy w tygodniu. (10) Trening siłowy może obejmować:

Podnoszenie ciężarówProwadzenie grupowych zajęć fitness, które wymagają używania ciężarówKorzystanie z maszyn do ćwiczeń na siłowniCiężkie prace w ogrodzie lub inne czynności, które mogą pomóc w budowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej

Organizacja zaleca również co najmniej trzy minuty lekkiej aktywności co 30 minut. Ta lekka aktywność może obejmować: (11)

Rozciąganie ramion Skręcenie tułowia Podnoszenie lub prostowanie nóg

Przed rozpoczęciem formalnego programu ćwiczeń lub zwiększeniem poziomu aktywności fizycznej ważne jest, aby uzyskać zgodę lekarza i dowiedzieć się, jakie czynności możesz wykonywać bezpiecznie.

Jeśli masz niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi, ciężką neuropatię, owrzodzenia stóp lub retinopatię cukrzycową, konieczne może być podjęcie pewnych środków ostrożności.

POWIĄZANE: 4 najlepsze ćwiczenia dla osób zarządzających neuropatią związaną z cukrzycą

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia fizyczne mogą przynieść pacjentom wiele korzyści: „Ćwiczenia fizyczne mają kluczowe znaczenie dla pacjentów z cukrzycą, aby utrzymać zdrowie serca i utrzymać kontrolę poziomu glukozy”, mówi Dungan. Zauważa, że ​​najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie rodzaju i częstotliwości aktywności, która jest dla Ciebie najlepsza i dowiedzieć się, czy potrzebujesz dodatkowych testów, aby upewnić się, że ćwiczenia są bezpieczne. Mimo to, mówi Dungan, szybki spacer prawie codziennie przez co najmniej 30 minut jest bezpieczny i korzystny dla większości ludzi.

Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgia bariatryczna, znana również jako chirurgia odchudzająca, ogranicza ilość spożywanego pokarmu lub zmienia sposób wchłaniania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Rezultatem jest zwykle znaczna utrata wagi.

U niektórych osób z cukrzycą typu 2 chirurgia bariatryczna skutecznie odwraca cukrzycę. (12) Ich poziom cukru we krwi staje się normalny i nie muszą już brać leków, aby obniżyć poziom cukru we krwi.

Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje kilka rodzajów chirurgii bariatrycznej – w tym bypass żołądka i rękaw żołądkowy – i że mogą się one różnić pod względem inwazyjności i skuteczności w leczeniu cukrzycy typu 2, mówi Dungan.

„Bypass żołądka pozostaje jedną z najskuteczniejszych terapii w leczeniu cukrzycy typu 2” – mówi Dungan.

Często normalizacja poziomu cukru we krwi następuje przed znaczną utratą wagi.

Efekty odwracające cukrzycę operacji bariatrycznej mogą utrzymywać się przez wiele lat, ale nadal ważne jest, aby osoby, które kiedyś chorowały na cukrzycę typu 2, były monitorowane pod kątem jej nawrotu.

Dlaczego zbudowanie zespołu opieki diabetologicznej ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia

Pierwszym źródłem informacji na temat leczenia cukrzycy typu 2 powinien być lekarz pierwszego kontaktu: Dungan zauważa, że ​​większość pacjentów z cukrzycą typu 2 może być obsługiwana przez lekarza pierwszego kontaktu. Ale ważne jest, aby osoby z cukrzycą typu 2 były na bieżąco z zaleceniami dotyczącymi diety i leczenia, koordynując je z wykwalifikowanym pedagogiem diabetologicznym, takim jak dietetyk, pielęgniarka lub farmaceuta, mówi Dungan. Ta edukacja powinna mieć miejsce w momencie diagnozy i okresowo w czasie, na przykład po rozpoczęciu insulinoterapii, wyjaśnia Dungan.

Jeśli chodzi o innych pracowników służby zdrowia, Dungan zauważa, że ​​wiele klinik diabetologicznych zatrudnia dietetyków, farmaceutów, pracowników socjalnych i specjalistów od zdrowia psychicznego, z których wszyscy mogą uczestniczyć w programach leczenia cukrzycy.

POWIĄZANE: Jak zostać liderem opieki nad cukrzycą typu 2?

„Potrzeby każdego pacjenta będą się nieznacznie różnić” – mówi Dungan. Na przykład, jeśli nie możesz kontrolować poziomu cukru we krwi standardowymi terapiami lub jeśli masz częstą lub ciężką hipoglikemię, powinieneś rozważyć wizytę u endokrynologa. Jeśli wystąpią powikłania, takie jak choroba serca, choroba nerek lub owrzodzenie stopy, może być konieczna wizyta u specjalistów, którzy mogą pomóc w leczeniu tego schorzenia.

„Każdy chory na cukrzycę powinien co roku odwiedzać okulisty, który ma doświadczenie w leczeniu pacjentów z cukrzycą”, mówi Dungan.

Zdrowie psychiczne to kolejny kluczowy obszar, który należy uwzględnić w planie leczenia cukrzycy

„Kiedy pojawia się depresja, lęk lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym, często zakłócają one zdolność pacjenta do radzenia sobie z cukrzycą” – mówi Dungan. „Dlatego ważne jest, aby rozpoznać te zaburzenia i skutecznie je leczyć. ”

Twój lekarz lub edukator diabetologiczny może pomóc, mówi Dungan. Nawet jeśli nie masz problemów ze zdrowiem psychicznym, nadal możesz porozmawiać z tymi specjalistami na temat stresu związanego z cukrzycą lub stresorów i dowiedzieć się o kluczowych zasobach lub technikach relaksacyjnych, które mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobą.

Wskazówki dotyczące samoopieki, o których należy pamiętać podczas leczenia cukrzycy

Ważne jest również ćwiczenie pewnych nawyków samoopieki. American Diabetes Association wymienia szereg ważnych aspektów samoopieki, w tym:

Dbanie o higienę jamy ustnej Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na problemy z dziąsłami, mówi ADA, a jest to bardziej prawdopodobne z powodu złej kontroli glukozy. (13)

Regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi Odpowiednie zarządzanie poziomem cukru we krwi może pomóc w zapobieganiu komplikacjom w przyszłości, mówi ADA. (14)

Przygotowania podczas podróży Przed wyjazdem udaj się do lekarza i przygotuj się na nagły wypadek, mówi ADA. (15)

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o tym, co możesz zrobić na co dzień, aby poprawić zarządzanie chorobą.

Dodatkowe raporty nadesłane przez Stephanie Bucklin

Zapisz się do naszego Newslettera na temat cukrzycy!

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Test HbA1c i cukrzyca. Narodowy Instytut Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek. Wrzesień 2014 r. Inhibitory alfa-glukozydazy. Samoleczenie cukrzycy. 20 listopada 2014 r. Inhibitory alfa glukozydazy. Cukrzyca: Globalna społeczność diabetologiczna. Tiazolidynodiony. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne. 29 stycznia 2006 r. Walter H, Lubben G. Potencjalna rola doustnej terapii tiazolidynodionowej w zachowaniu funkcji komórek beta w cukrzycy typu 2. Leki. 2005. Isley WL. Hepatotoksyczność tiazolidynodionów. Opinia eksperta w sprawie bezpieczeństwa leków. Listopad 2003. Ahren B. Inhibitory DPP-4. Najlepsze praktyki i badania. Endokrynologia kliniczna & Metabolizm. 21 grudnia 2007 r. Monami M, Lamanna C, Desideri CM, Mannucci E. Inhibitory i lipidy DPP-4: przegląd systematyczny i metaanaliza. Postępy w terapii. 29 stycznia 2012. Wilding JPH. Znaczenie kontroli wagi w cukrzycy typu 2. Międzynarodowy Dziennik Praktyki Klinicznej. 18 lutego 2014. Co polecamy. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne. 19 maja 2015 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne wydaje nowe zalecenia dotyczące aktywności fizycznej i ćwiczeń dla osób z cukrzycą. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne. 25 października 2016 r. Chirurgia bariatryczna w leczeniu cukrzycy typu 2: ryzyko. Opieka nad cukrzycą. Maj 2011. Zdrowie i higiena jamy ustnej. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne. Badanie glukozy we krwi. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne. Kiedy podróżujesz. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne. 2 stycznia 2014. Pokaż mniej

Najnowsze informacje na temat cukrzycy typu 2

5 sposobów radzenia sobie z cukrzycą typu 2 podczas pracy w domu

Nie pozwól, aby Twoja rutyna telepracy wywołała kolejkę górską z cukrem we krwi.  

Autor: Krista Bennett DeMaio 31 marca 2021 r. Treści reklamowe sponsorowane

Food Rx: Endokrynolog dzieli się tym, co je w ciągu dnia, aby pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2

Lekarz ze Stanford University, który specjalizuje się w leczeniu osób z cukrzycą typu 2 i otyłością, mówi o podstępnym jedzeniu warzyw i porcjowaniu ryżu. . .

Autor: Kate Ruder18 marca 2021 r.

Cukrzyca typu 2 powiązana ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona

Dane genetyczne sugerują, że może istnieć bezpośredni związek między cukrzycą typu 2 a wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzenia ruchu oraz jego progresji. . .

Lisa Rapaport 12 marca 2021

Więcej dowodów Raz w tygodniu zastrzyk semaglutydu pomaga osobom z cukrzycą schudnąć

Sprzedawany w mniejszej dawce pod markami Ozempic i Rybelsus w leczeniu cukrzycy typu 2, semaglutyd może być również bezpieczny i skuteczny w przypadku przewlekłej wagi. . .

Lisa Rapaport 8 marca 2021

8 rzeczy, które ludzie z cukrzycą muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Dowiedz się o bezpieczeństwie, skuteczności i znaczeniu szczepionek przeciw COVID-19, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich żyje z cukrzycą typu 1 lub 2.